Ile czasu goi się tatuaż?

Zrobienie sobie tatuażu często wiąże się z licznymi pytaniami i wątpliwościami. Wiele osób zastanawia się m.in. ile goi się tatuaż: jak długo trzeba czekać na ostateczny efekt i jak właściwie przebiega proces gojenia się. Choć nie ma jednoznacznych, uniwersalnych odpowiedzi na te pytania, w dzisiejszym wpisie przybliżymy Ci ten temat i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Ile goi się tatuaż? Podstawowe informacje

Na wstępie warto podkreślić, że to, ile czasu goi się tatuaż, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę:

 • rozmiar tatuażu – małe dziary co do zasady goją się szybciej od dużych wzorów,
 • dbałość o higienę i prawidłową pielęgnację – jeśli zaniedbasz ten aspekt, tatuaż będzie goił się dłużej, a w najgorszym wypadku może dojść do infekcji skórnej,
 • czynniki indywidualne – każdy organizm jest inny i nieco inaczej reaguje na proces tatuowania.

Nie bez znaczenia są także umiejętności i doświadczenie tatuażysty, dlatego najlepiej udać się do sprawdzonego studia, które cieszy się dobrymi opiniami i dba o wysokie standardy higieny.

Etapy gojenia tatuażu

Gojenie tatuażu można podzielić na kilka etapów, które różnią się zewnętrznymi objawami i troską, jakiej wymagają. W momencie robienia dziary, w wyniku kontaktu z igłą na skórze powstaje otwarta rana – i właśnie tak należy traktować miejsce, w którym powstał wzór. Pierwsze dni po wizycie w studiu mogą więc wiązać się z lekką opuchlizną, zaczerwienieniem, a w niektórych przypadkach powstawaniem siniaków. Należy tu podkreślić, że reakcja na tatuaż jest kwestią mocno indywidualną i może się różnić w zależności od osoby.

W kolejnych dniach po zrobieniu tatuażu proces gojenia często obejmuje swędzenie związane z łuszczeniem się i odbudową naskórka. Choć to niekomfortowe, bardzo ważne jest, aby nie drapać tatuażu, ponieważ może to wydłużyć cały proces i źle wpłynąć na efekt końcowy.

Jak dbać o tatuaż w trakcie gojenia?

W zależności od etapu gojenia się tatuażu należy stosować różne formy pielęgnacji. Jakie? W Jah Love Tattoo zalecamy dwie metody.

Jak dbać o świeży tatuaż (second skin)?

 1. Folię second skin możesz nosić nawet 3-5 dni. Jeżeli jednak zbierze się pod nią zbyt dużo osocza, należy naderwać róg folii i ściągnąć ją pod ciepłą wodą (tak, by nie rozmoczyć tatuażu).
 2. Przemyj delikatnie tatuaż, używając mydła lub płynu do higieny intymnej.
 3. Osusz tatuaż ręcznikiem papierowym, delikatnie go przykładając. Teraz odczekaj, pozwól skórze pooddychać.
 4. Nałóż cienką warstwę maści Bephanten.
 5. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie, do pełnego wygojenia (3-4 tygodnie).

Jak dbać o świeży tatuaż (metoda na sucho)?

 1. Założony opatrunek zdejmij następnego dnia rano.
 2. Przemyj delikatnie tatuaż letnią wodą, używając mydła lub płynu do higieny intymnej.
 3. Osusz tatuaż ręcznikiem papierowym, delikatnie go przykładając. Teraz odczekaj, pozwól skórze pooddychać.
 4. Czynność powtórz po południu i wieczorem, dziś i jutro.
 5. Rano, trzeciego dnia, przemyj i osusz tatuaż jak do tej pory, następnie nałóż bardzo cienką warstwę maści Bephanten.
 6. Czynność powtarzaj dwa (maksymalnie trzy) razy dziennie, przez okres dwóch tygodni.

Wymienione wyżej czynności mają bardzo duże znaczenie dla kwestii tego, ile dni goi się tatuaż i prawidłowego przebiegu całego procesu.

Ile czasu goi się tatuaż?

Przejdźmy jednak do najważniejszego: ile goi się tatuaż na przedramieniu, plecach, stopach i innych częściach ciała? Przyjmuje się, że niewielkie dziary, np. na rękach, goją się w ciągu 2-3 tygodni – oczywiście przy zachowaniu zasad higieny i prawidłowej pielęgnacji. Nieco dłużej trwa gojenie się w przypadku dużych tatuaży, zajmujących większy obszar ciała, np. plecy. W takich przypadkach na efekt końcowy trzeba poczekać nawet 4-5 tygodni. Czy to długo? Być może, ale nie ulega wątpliwości, że warto być cierpliwym – dzięki temu tatuaż będzie świetnie się prezentował!

Podsumowanie

Wiesz już mniej więcej, ile goi się mały tatuaż, a ile większa dziara. Pamiętaj przy tym, że czas gojenia się zależy od wielu czynników i może się wydłużyć lub potrwać nieco krócej. W razie wątpliwości warto porozmawiać z tatuatorem i zapytać go o wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zespół Jah Love Tattoo to pod wieloma względami najlepsi tatuażyści w Warszawie, którzy chętnie podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem. Zapraszamy!